poniedziałek, 21 listopada 2011

Struktura plików w projekcie

cogdogblog, CC BY 2.0
Gdy już mamy głębszą wizję naszego projektu - być może naszkicowaliśmy go na kartce papieru, albo przedstawiliśmy w formie modelu - czas zabrać się za pisanie kodu. Pierwszą rzeczą, która powinna nas interesować to struktura plików, chciałbym zaprezentować mój bootstrap na małe i średnie projekty.

czwartek, 17 listopada 2011

FireBug - najlepszy przyjaciel web developera

Największym atutem Mozilla Firefox dla web developera jest FireBug, narzędzie na tyle duże, że jest rozszerzalne dzięki własnym dodatkom. Jeśli nie przeglądaliście jeszcze ich listy na stronie FireBug`a (aktualnie jest ich 58!) i Mozilla Dodatki to najwyższy czas. Poniżej opisuję tylko te, które po dłuższym używaniu przypadły mi do gustu.

wtorek, 15 listopada 2011

WebODF - renderowanie dokumentów w JavaScript

WebODF to jeden z tych niezwykłych projektów jakie w tym roku mam przyjemność poznać. Zapewnienie wsparcia dla ODF po stronie klienta i to bez wysłużonej Javy, czy Flash które jest w kontrofensywie to kolejna mała rewolucja. WebODF pozwala nie tylko na wyświetlenie dokumentu, ale także na jego edycję (tekstu) i zoom co udowadnia nam demo. Warto też wspomnieć, że wśród wspieranych formatów OpenDocument są arkusze kalkulacyjne (ods), dokumenty tekstowe (odt) i prezentacje (odp). A to wszystko dzięki Canvas - nowemu elementowi HTML5.

poniedziałek, 14 listopada 2011

Jak rozpocząć pracę z Git?

W pewnym momencie stanąłem przed potrzebą pracy z systemem kontroli wersji. Istnieją mniej i bardziej popularne technologie, które dzielą się na systemy scentralizowane i rozproszone. Do tych pierwszych należy m.in. CVS i Subversion. Do zdecentralizowanych np. Bazaar i Git. Wybór padł na ten ostatni.